THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je pravdou, že na radnici naší Metalopole přistupujeme k většině CD od francouzského labelu Adipocere s mírným despektem, bezbřehou pýchu promo letáků odměňujeme pohrdavým smíchem a ve finále zcela po zásluze přidělíme nelichotivé hodnocení. V případě kapely FURIA si ale předem dovolím malý luxus a prozradím vám, že tentokrát se žádná velká tragedie konat nebude…
Šestice hudebníků z Maconu hraje (jak praví promo-sheet) melodický heavy/death metal. To je ovšem charakteristika velmi chatrná a zcela nepřesná. Se souslovím „death metal“ má FURIA spojitost pouze v hlubším hrdelním projevu zpěvákově, hudebně se jedná především o symfo/speed. Dominantní úloha byla svěřena klávesistovi Mehdimu, jehož rejstříky vůbec neohromují přílišnou originalitou, ale zase dokáží navodit správnou atmosféru. Symfonická pompa byla navíc umocněna účastí živého orchestru při nahrávání. Je velká škoda, že klapky jsou vytaženy hodně vysoko a nedávají tak moc šancí vyniknout oběma sekerníkům ani Damienovým flexibilním hlasivkám, které jsou místy doslova pohřbeny pod přívalem zbytečného klávesového exhibování. Tady produkce FURIA ztrácí dech a tolik potřebný drive. Přitom by stačilo přihodit pár nekompromisních ostrých riffů, povzbudit rytmickou sekci k rychlejšímu tempu a výsledek by působil mnohem méně rozpačitěji. Problémem druhým je přílišná stylová roztěkanost. Rozhodně vítám, když kapela volně přechází mezi styly a nebojí se experimentovat a kombinovat, ale proč to dělat tak frekvenčně jako FURIA? Často je ke slyšení velmi zajímavý moment, ale záhy je naprosto necitlivě přetnut jiným o poznání otřepanějším motivem, nebo narušen všudypřítomným klávesovým trylkováním.
FURIA jednoduše potřebuje pořádně vyzrát a ujasnit si své stylové směrování. Produkce působí velice barevně a na poslech velmi příjemně, leč v konečném důsledku zcela inkonzistentně. Do příště by tedy bylo dobré schladit Mehdiho entusiasmus, pořádně posílit údernost kytarové sekce a tím vytvořit jakousi páteř nebo opěrný bod, na kterém by se dalo dále stavět.
Co se týče katalogu labelu Adipocere Records, FURIA představuje jednu z lepších alternativ výběru. Celkově ale zatím berme „Jezero slz a krve…“ jako počin kapely, která má své rezervy a může v budoucnu třeba i překvapit.
6 / 10
Damien
- zpěv
Seb
- kytara
Mick
- kytara
Guillaume
- baskytara
Julien
- bicí
Mehdi
- klávesy
1. Ferme Les Yeux…
2. Un Lac De Larmes Et De Sang
3. Elmira, L’Image D’ Un Destin
4. Les Révélations D’ Un Temps Passé
5. Auto-Psy D’ Un Damné
6. Mécanique De L’Infamie
7. Le Jugement D’ Une Conscience
8. Les Deux Mondes…
9. Mental En Perdition
10. Mémoires D’ Outre-Tombe
11. Saďlen…
12. …L’Oratoire De La Folie
13. La Mort De L’ Âme
Un Lac De Larmes Et De Sang… (2003)
A La Quête Du Passé (2002)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.